web analytics

PIBEEP

8 błędów, których warto unikać podczas realizacji projektów jako Freelancer w PIBEEP i nie tylko

Być Freelancerem to tak jakby prowadzenie mini działalności gospodarczej, z tym że z tej mini firmy może narodzić się wielka prowadzona przez Ciebie organizacja którą jak dobrze pójdzie będziesz prowadził do końca życia (czego z całego serca Ci życzę). Oczywiście droga do celu nie jest wysłana różami, mało tego nie należy do najprostszych dlatego w tym wpisie chciałbym uczulić Cię na błędy, które lekceważy większość ludzi zaczynających swoją przygodę z firmą, czy też bycia freelancerem. 

8 Błędów wpływających na niepowodzenie Twojego projektu

1. Strategia marketingowa… a raczej jej brak

Mimo, że zbudowaliśmy platformę, dzięki której dotarcie do klienta jest niezwykle proste to i tak temat marketingu Ciebie nie ominie i nie lekceważ tego. Aby przygotować poprawną strategię marketingową musisz znać odpowiedź na kilka pytań:

  • Jaka jest Twoja grupa docelowa, ich demografia, wiek i zainteresowania (można to oczywiście rozwinąć)
  • Jakie potrzeby Twój produkt lub usługa spełnia, i nazwij czego twoi klienci potrzebują
  • Jaka forma komunikacji będzie odpowiednia do tej grupy

Podczas wprowadzania produktu lub usługi na rynek bez żadnej strategii możesz szybko stracić kontrolę nad komunikacją, nie tylko werbalną, ale i wizualną. Dzięki dobrze przygotowanej strategii marketingowej łatwiej Ci będzie przygotować płatne kampanie reklamowe. Aby dowiedzieć się więcej na temat strategii marketingowej i jej tworzeniu warto przeczytać ten artykuł W twojej strategii marketingowej ważne też będzie badanie rynku i potrzeb Twoich przyszłych klientów.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

2. Biznesplan… a raczej go brak

Czym jest biznesplan? W skrócie to zestawienie wszystkiego, co chcesz osiągnąć w określonym czasie, biznesplan pomoże Ci wskazać drogę jak osiągnąć z pomysłu pełnowartościowy produkt. Dokument ten pomaga również pozyskać środki na firmę od inwestorów zewnętrznych, dzięki temu łatwo jest sobie wyobrazić potencjalny wzrost z inwestycji. Bez biznesplanu nie warto szukać inwestora, a wydatki poniesione na Twoją firmę lub markę będą wydawane chaotycznie, czego chcesz w 100% uniknąć.

3. Bądź liderem… bierz odpowiedzialność na siebie

Jako właściciel marki osobistej lub freelancer czy młody przedsiębiorca musisz wiedzieć, że prędzej czy później będziesz musiał podejmować trudne a czasami wręcz drastyczne decyzje, dzięki którym Twoja marka przetrwa. Jeżeli zaczniesz zatrudniać ludzi do pomocy, pamiętaj, że to Ty wyznaczasz ścieżkę bądź gotowy na zatrudnianie, dawanie podwyżek i premii, ale i zwalnianie i dyscyplinowanie Twoich podwładnych. Jest to bardzo trudne zadanie szczególnie na początku, chociaż czasami decyzje trudne muszą paść, do czego raczej nikt nie przywyknie, musisz być na to gotowy.

4. Zatrudniaj pracowników… ale nie tymczasowo

Często jest tak, że w teorii jesteś w stanie zrobić więcej, jak w rzeczywistości. Podczas wykonywania zlecenia lub pracy nad jakimś konkretnym projektem potrzebujesz kogoś do pomocy. Tobie wydawać się może, że zadania, jakie wykonywać będzie dany pracownik nie będą wymagać wielkiego nakładu czasu na wdrażanie nowego członka zespołu. Szybka myśl, zatrudnijmy kogokolwiek kto nas wesprze, i w słowie ktokolwiek jest ukryty poważny błąd. Nigdy, przenigdy nie zatrudniaj kogokolwiek do pomocy. Pamiętaj firma to ludzie, którzy ja tworzą. Nie chciałbyś raczej mieć firmy z bohaterami drugiego planu. 

Lista czego NIE RÓB!

  • Nie zatrudniaj pierwszej lepszej osoby na wolne stanowisko
  • Nie zatrudniaj osób, które wiesz, że w dłuższej perspektywie nie będą pasowały do zespołu, nie kieruj się zasadą na teraz jest ok.

Dlaczego to takie ważne? Ponieważ, jeden tak zwany tymczasowy pracownik może być twórcą problemów, które ci się odbijać będą wielomiesięczną czkawką. Mogą zepsuć Twoją reputację, być opryskliwi i konfliktowi, pamiętaj prędzej czy później będziesz się musiał zmierzyć z tymi problemami, i stawić im czoło jako właściciel. Zastanów się, czy na pewno tego chcesz?

5. Wyznaczaj cele… ale tylko realne

Optymizm jest jak najbardziej potrzebny. Jako właściciel marki marzysz o tym, aby ona działała jak dobrze naoliwiona maszyna, dlatego zdarza się dość często, że stawiamy przed firmą cele, których nie jesteśmy w stanie dopiąć na 100%. Staraj się planować na tyle realnie, aby nie wpaść w spiralę niepowodzeń. Zbyt wygórowane cele, wpływać też może na pracowników, a przecież nie chcesz, aby Twoi pracownicy mieli poczucie wypalenia. Nic bardziej nie demotywuje ludzi niż nierealistyczne oczekiwania szefa. Wiedząc na wstępie, że to jest nie do osiągnięcia, oczywiście mówimy tu o pracownikach doświadczonych, którzy znają rynek i branżę. 

6. Pieniądze, przychody zysk… pamiętaj o oszczędzaniu

Kiedy nasza marka zaczyna przynosić zysk a na Twoje konto bankowe wpływają pieniądze, nie myśl o nowym komputerze, garniturze czy wycieczce, która się po prostu Tobie należy. Zacznij oszczędzać, zaplanuj rezerwę pieniędzy. Wiem, że to bardzo kuszące mieć na koncie pieniądze, i setki potrzeb firmy. Pamiętaj, że prędzej czy później nadejdzie kryzys, zawsze nadchodzi i dotyka każdą firmę. Mając odłożone pieniądze na tak zwaną czarną godzinę, możesz przerwać kryzys, z którym prędzej czy później się zmierzysz. Najlepszym tego przykładem są wydarzenia obecne, czyli inflacja w Polsce. Staraj się przeznaczyć na oszczędności około 5% swoich przychodów, nie wydaje się to zbyt wielkim obciążeniem firmy, a w przyszłości może mieć ogromny wpływ na działanie Twojej marki podczas kryzysu.

7. Delegacja zadań… a raczej ich brak

Delegacja zadań wbrew pozorom nie jest łatwą czynnością, jako szef i właściciel marki musisz się tego nauczyć. Nie chcę się rozpisywać o strukturze delegacji zadań korporacyjnych, na początku drogi delegacje zadań na szczeblach menażerskich są raczej zbędne. Pamiętaj, aby ważne zdania delegować tylko osobom, którym ufasz. Taki sposób delegacji daje twojemu współpracownikowi sygnał na to, że mu ufasz i cenisz jego umiejętności.

8. Nie poddawaj się zbyt wcześnie

Błędy i pomyłki się zdarzają każdemu, nawet właścicielom firm też. Jednym z tych błędów jest zbyt wczesne poddanie się. Jako właściciel marki lub firmy musisz mieć na uwadze, że nie wszystko będzie szło zgodnie z planem a produkt lub usługa nie będzie gotowa na czas, lub nie będzie na to chętnych. Nie licz, że będzie łatwo! Nie poddawaj się przy pierwszym lepszym potknięciu, a staraj się rozwijać i ulepszać swoją ofertę, aby firma której jesteś twarzą wystrzeliła jak rakieta Elona Muska!

Wniosek

Prowadzenie własnej firmy, nie jest i nigdy nie będzie spacerkiem, jest to codzienna walka z przeciwnościami losu, której głównym bohaterem jest czas, a raczej go brak. Każdy popełnia błędy ważne, by się na nich uczyć i wyciągać wnioski. Osiem błędów, które opisuje w tym wpisie są błędami które sam popełniłem wiem, że dałoby się ich uniknąć mając wiedzę z lekkim wyprzedzeniem.  Powodzenia!

 

Życzę Ci samych sukcesów zawodowych na naszej platformie.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj