web analytics

PIBEEP

Historia branży muzycznej lata 1950 - 2000

W tym wpisie w skrócie przedstawię 50 lat historii branży muzycznej od roku 1950 aż do lat 2000-nych. W poprzednim wpisie pisałem o historii branży od roku 1900 do 1950. Od początku aż do połowy XX wieku Innowacje technologiczne i przedsiębiorczość były kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój przemysłu muzycznego. W latch 50 tych Wielu kreatywnych przedsiębiorców chciało mieć swój wpływ na rozwój branży muzycznej i fonograficznej. Postępował szybki rozwój telewizji. Co ciekawe w tamtych czasach radio słynęło z odtwarzania głosowych seriali dramatycznych, w których występowali aktorzy odgrywający swoje role na antenie radiowej.

HISTORIA BRANŻY MUZYCZNEJ LATA 1950 - 2000 W tym wpisie w skrócie przedstawię 50 lat historii branży muzycznej od roku 1950 aż do lat 2000-nych. W poprzednim wpisie pisałem o historii branży od roku 1900 do 1950. Od początku aż do połowy XX wieku Innowacje technologiczne i przedsiębiorczość były kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój przemysłu muzycznego. W latch 50 tych Wielu kreatywnych przedsiębiorców chciało mieć swój wpływ na rozwój branży muzycznej i fonograficznej. Postępował szybki rozwój telewizji. Co ciekawe w tamtych czasach radio słynęło z odtwarzania głosowych seriali dramatycznych, w których występowali aktorzy odgrywający swoje role na antenie radiowej.

Narodziny telewizji

W momencie gdy rozwój telewizji przebiegał postępująco, właściciele stacji radiowych i aktorzy pracujący w radio jako udzielający głosu, byli mocno zaniepokojeni o swoją przyszłość. Przewidywali, że seriale dramatyczne, których byli częścią zastąpione zostaną przez telewizję z lepszą ofertą, obrazu i dźwięku jednocześnie. Rzeczywiście tak się stało, i powstała spora luka do wypełnienia na antenie radiowej, tę lukę wypełniły oczywiście płyty z muzyką. Powstawały też szafy grające, nowinka z lat 50-tych. Były to urządzenia, które umożliwiały odtworzenie ulubionych utworów przez klientów, np w pubach czy restauracjach. Wystarczyło wrzucić monetę i wybrać utwór a szafa odgrywała wybraną piosenkę lub playlistę. Dzięki temu goście np. restauracji słuchali Twojego ulubionego utworu lub listy. Muzycy grający na żywo na eventach lub wykwintnych restauracjach czuli się mocno zaniepokojeni tym faktem, przecież można by, zamiast zespołu postawić szafę grającą. A właściciel lokalu nie musiałby płacić muzykom za granie tylko jeszcze by na tym zarabiał. Przecież goście sami będą płacili za odtwarzanie utworów. Czy tak się stało? Nie.
Za to w tamtym czasie dochodziło do pewnych zmian kulturowych spowodowanych wyżem demograficznym. Młodzi ludzie kupowali nową formę muzyki opartej na blusie, POPie, R&B i oczywiście Rock & Roll, który był na Topie.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Artyści zakładali wytwórnie płytowe

Dużo zyskał przemysł nagraniowy, którego dochody wzrosły z 200 milionów dolarów w roku 1954 do ponad 604 milionów dolarów w roku 1958. Powstawały nowe wytwórnie płytowe tworzone przez artystów, którzy byli realną konkurencją dla dużych wytwórni. Proponowali lepsze warunki, większą niezależność artystyczną i wpływ na pracę w studiu. Przedsiębiorczość kwitła, coraz więcej artystów zakładało swoje wytwórnie przy okazji inspirowały do tego innych. Produkowane były międzynarodowe Hity muzyczne. W połowie lat 60 tych doszło do eksplozji muzyki Soul, R&B i Rock&Rolla. W Anglii powstał młody zespół The Beatles, który okazał się fenomen na skalę światową. Płyty sprzedawały się jak świeże bułeczki, wraz z rozwojem muzyki R&B powstawały nowe nurty muzyczne np. Rock a w latach 70-tych Rock zaczął nabierać tempa a w rezultacie stał się bardzo popularny.

Kasety magnetofonowe, plyty CD

W latach 60-tych pojawiły się kasety magnetofonowe które, były tak zwanym game changerem. Doszło wówczas do transformacji z winylu na taśmę. Co spowodowało też wiele nieprzewidzianych wcześniej konsekwencji. Kasety łatwo można było kopiować, i dzielić się muzyką z przyjaciółmi, co stanowiło dość spory problem dla wydawców. W latach 70 i 80 tych działo się równie sporo, w połowie lat 70-tych powstał nowy nurt muzyczny Disco, dzięki temu zaczęły powstawać kolejne firmy i wytwórnie sprzedające między innymi 12-calowe single na skalę masową, dodatkowo kupowały je również kluby muzyczne. W latach 80-tych pojawiały się coraz to nowsze nowinki technologiczne, które zmieniały branżę muzyczną. Sony wprowadziło na rynek odtwarzacz kasetowy Walkmen, i od tej pory ludzie mieli możliwość słuchania swoich ulubionych utworów w dowolnym miejscu mając w kieszeni wolkmena.

MTV

Następnie powstała muzyczna telewizja, którą pewnie kojarzymy już wszyscy MTV. Dzięki temu narodził się rynek teledysków a przez to powstawały nowe hity. Nie możemy zapomnieć o płytach CD, które również powstały w latach 80-tych, a największą popularność miały w latach 90-tych sprzedaż ich była ogromna. Firmy fonograficzne stawały się coraz bardziej bogate przez to przepełniały się pracownikami, wydawano coraz więcej muzyki o niższej jakości, która nie koniecznie przemawiała do mas. W tym czasie pod koniec XX wieku wytwórnie przestawały wydawać single. Ludzie chcący posłuchać ulubionego utworu musieli kupić całą płytę za większą ilość pieniędzy. Wytwórnie płytowe myślały, że piękne czasy nigdy się nie skończą, a płyty będą się sprzedawały bez końca, ale w krotce przekonają się, że stało się zupełnie inaczej…
Tym akcentem zakończę ten wpis, w nastpnyn dojdziemy już do czasów teraźniejszych, następnie skupimy się na promocji i działaniach w branży muzycznej. Przedstawię szanse i możliwości, jakie daje nam technologia, jak również zagrożenia, które zawsze niezależnie od czasów się pojawiają.
Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj