web analytics

PIBEEP

Jak zostać freelancerem krótki przewodnik

Freelancing jest popularnym wyborem kariery dla wielu osób. Daje ci wolność pracy gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz, i sam dokonujesz wyboru własnych klientów. Wątpliwością jest to, że może być trudno dowiedzieć się, jak zacząć freelancing! W tym poradniku przyjrzymy się temu, co robią freelancerzy, kto może zostać jednym z nich, jak najlepiej budować swój biznes jako freelancer, jakie umiejętności są potrzebne do tego typu pracy i wiele więcej. Odpowiemy również pokryć na częste pytania ludzi, którzy rozważają przejście na pracę freelancera, takie jak „Jak znaleźć klientów?”, „Gdzie mogę sprzedawać usługi?” i „Jakie są korzyści?”.

Jak zostać freelancerem krótki przewodnik poznaj zalety i wady bycia freelancerem

Czym jest freelancing?

Czytasz ten poradnik, bo chcesz zostać freelancerem. Możesz być nowy w freelancingu lub robić to od lat. Tak czy inaczej, ten krótki przewodnik jest tutaj, aby pomóc odpowiedzieć na wszelkie pytania, które mogą ci się pojawić w głowie na temat branży i jak to działa. Zaczynajmy!

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

 • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

 • Dostęp do algorytmu udostępniania praw autorskich

 • Archiwum zleceń i sprzedaży

 • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

 

Kto może pracować jako freelancer?

Pierwszym i najbardziej oczywistym wymogiem dla freelancingu jest zdolność do samodzielnej pracy, ze swobodą tworzenia własnego harmonogramu. Musisz również być w stanie zarządzać swoimi finansami i śledzić swoje postępy. Nie musisz być ekspertem w danej dziedzinie, zanim zaczniesz pracować jako freelancer, ale to pomaga jeśli jesteś świadomy tego, co robisz i pewny swoich umiejętności. Nikt nie chce, aby jego strona została zbudowana przez amatora! Jeśli jesteś gotów ciężko pracować, istnieje wiele możliwości dla ludzi, którzy chcą zostać freelancerami.

Jakie umiejętności są potrzebne, aby zostać freelancerem?

Jeśli chcesz zostać freelancerem, ważne jest, aby wiedzieć, jakie umiejętności są potrzebne. Najważniejszą umiejętnością jest komunikacja. Musisz być w stanie jasno i skutecznie komunikować się z klientami, innymi freelancerami i członkami zespołu. Pomoże to zapewnić, że Twój projekt będzie przebiegał płynnie i że wszyscy będą zadowoleni z efektu końcowego.

Kolejną bardzo ważną umiejętnością jest organizacja czasu; będziesz miał wiele różnych zadań do wykonania w danym dniu, ale jeśli nie są one zorganizowane prawidłowo, to mogą powodować problemy, gdy jesteś spóźniony może to negatywnie wpłynąć na własny przepływ pracy powodując opóźnienia itp. Możesz założyć konto na platformie PIBEEP. Dzięki temu łatwiej Ci będzie zarządzać czasem, finansami i dopinaniu projektów.

Korzyści z bycia freelancerem

Korzyści z bycia freelancerem są liczne, a powodów, dla których warto wybrać tę ścieżkę kariery jest wiele. Oto kilka najważniejszych z nich:

 • Jesteś swoim szefem. Freelancerzy są często właścicieli firm i mogą cieszyć się wszystkim, co przychodzi wraz z prowadzeniem firmy (w tym płacenia podatków). Ale nie masz nikogo kto by Ciebie ciągle zwracał Ci uwagę – dlaczego nie zrobiłeś nic ostatnio
 • Brak polityki biurowej? Tak, proszę! Jako niezależny wykonawca pracujący z domu lub gdziekolwiek z dostępem do Wi-Fi, nie masz potrzeby codziennych spotkań ze współpracownikami. Większość freelancerów nie spotyka się nawet bezpośrednio z klientami, chyba że jest to konieczne, co oznacza mniej interakcji ogólnie, z wyjątkiem, gdy jest to konieczne – możesz załatwić wszystko przez e-mail, PIBEEP, czy Zoom, zamiast spotkań.

Wady bycia freelancerem

 • Musisz być zdyscyplinowany.
 • Freelancerzy nie mają szefów ani menedżerów, którzy by ich pilnują, więc musisz być zmotywowany, aby odnieść sukces.
 • Nie zawsze można pracować według własnego harmonogramu. Kiedy pracujesz dla siebie, wbrew pozorom wolnego czasu masz znacznie mniej. Jeśli nie ma zleceń, to nie ma też pieniędzy. Oznacza to, że za urlop płacisz sam.
 • Nie ma też korzyści, takich jak ubezpieczenie zdrowotne zapewnianą przez pracodawcę również… ale na szczęście żyjemy w czasach, w których wszyscy mamy smartfony, co sprawia, że zapisywanie się na tego typu rzeczy jest łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej!

Jak znaleźć pracę freelancera?

Kolejnym krokiem do bycia freelancerem jest znalezienie zleceń. Możesz skorzystać z platformy PIBEEP dla freelancerów lub szukać klientów na własną rękę.

 • Jeśli korzystasz z platformy np. PIBEEP, upewnij się, że praca pasuje do twoich umiejętności. Nie chcesz podejmować się zadań, o których nie masz pojęcia.
 • Bądź gotowy do ciężkiej pracy, gdy zostaniesz freelancerem! Najlepszą rzeczą w byciu samozatrudnionym jest to, że decydujesz, kiedy i ile pracy wykonujesz, ale oznacza to również, że będą czasy, w których nie ma wielu projektów dostępnych dla ciebie na platformie, więc upewnij się, że prowadzenie firmy nie pochłania całego twojego czasu i energii w tych okresach (chyba że to jest to, czego chcesz).
 • Bądź gotowy do nauki nowych umiejętności w razie potrzeby! Może to obejmować takie dziedziny jak księgowość czy kwestie prawne związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zdobycie pierwszego klienta jest zawsze najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym zadaniem. Jak tylko go zdobędziesz, dużo łatwiej jest zdobyć kolejnych klientów.

Najważniejszą rzeczą jest zdobycie pierwszego klienta – a gdy już go będziesz miał, zdobycie kolejnych klientów będzie znacznie łatwiejsze. Ale od czego zacząć?

Pierwszym krokiem jest ustalenie, jaki rodzaj pracy chcesz wykonać i kto może potrzebować twoich usług. Jeśli jest to coś konkretnego, jak rozwój strony internetowej lub projekt graficzny, a następnie badania potencjalnych klientów za pomocą wyszukiwarek Google jest dobrym sposobem, aby przejść do znalezienia firm, które mogłyby korzystać z usług.

Jeśli jest to coś bardziej ogólnego, jak korepetycje lub pisanie postów na blogach, takich jak ten, to po prostu Zarejestruj się na PIBEEP i przebieraj w ofertach.

Podsumowanie

Świat freelancerów ewoluował i dojrzał. To świetny sposób na zarabianie pieniędzy, ale wiąże się też z pewnymi wyzwaniami, na które musisz być przygotowany.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj