web analytics

PIBEEP

Mastering muzyki dla początkujących

Często spotykam się z pytaniem. Czym tak właściwie jest mastering? Pytanie może wydawać się podstawowe, ale skoro się pojawiają warto by na nie odpowiedzieć najprościej jak się da, po to, aby każdy kto potrzebuje lub może potrzebować masteringu w przyszłości miał pewność, że to jest ten czas. Szczególnie korzystając z PIBEEP gdzie już teraz można znaleźć kilkuset inżynierów dźwięku, z olbrzymim bagażem doświadczeń oraz tych początkujących. Czasami lepiej jest skorzystać z usług, które zapewniają profesjonaliści oczywiście w platformie PIBEEP, ale ważne jest również, aby zrozumieć, co ci profesjonaliści robią i dlaczego to robią. W tym artykule omówię proces masteringu muzyki, aby rozjaśnić do czego to tak naprawdę służy i czym się charakteryzuje.

Czym jest Mastering muzyki?

Mastering muzyczny jest końcowym etapem procesu produkcji muzyki. Mastering jest tym, co sprawia, że miks brzmi jak profesjonalne nagranie, więc jeśli chcesz aby Twój miks zabrzmiał jak nagranie z radia lub albumu, to znaczy że potrzebujesz poddać swój miks obróbce masteringu.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Celem masteringu muzycznego jest sprawienie, aby Twoja produkcja brzmiała świetnie, tak aby ludzie chcieli jej słuchać w kółko.

Mastering jest ostatecznym krokiem w procesie nadawania muzyce dobrego brzmienia i może sprawić różnicę między piosenką, która brzmi jak nagraną tanim mikrofonem w schowku na miotły, a taką, która brzmi profesjonalnie i jest dopracowana.

Mastering to nie tylko głośność, to także poprawa jakości Twoich utworów poprzez kompresję i EQ (wyrównanie). Zapewnia to spójność wszystkich ścieżek na albumie lub projekcie — bez względu na to, jakiego rodzaju sprzętu używasz i gdzie nagrywasz rolą masteringu jest sprawienie aby każda ścieżka brzmiała po prostu dobrze. Aby uzyskać więcej szczegółowych i profesjonalnych rad warto jest skontaktować się np. ze studiem Herts Recordings za pośrednictwem PIBEEP lub bezpośrednio pod tym linkiem.

Kto zajmuje się masteringiem?

Mastering to proces, który polega na wykorzystaniu specjalistycznego sprzętu audio i oprogramowania do poprawy brzmienia nagrania. Inżynierowie masteringu posiadają specyficzne umiejętności, które pozwalają im na produkcję nagrań na najwyższym poziomie. Niektóre platformy streamingowe takie jak iTunes wymaga by jakość nagrań umieszczanych w serwisie spełniała wymogi Apple Digital Masters. Oczywiście w PIBEEP znajdziesz Studia których inżynierowie posiadają odpowiednie uprawnienia i umiejętności do wykonania usług masteringu na najwyższym poziomie. Zanim zdecydujesz się na dystrybucję muzyki do serwisów streamingowych upewnij się, że Twój utwór mieści się w standardach narzucanych przez najpopularniejsze serwisy.

Dlaczego Twoja muzyka potrzebuje masteringu?

Przede wszystkim chyba chciałbyś aby Twój utwór zabrzmiał PRO. Sam kiedyś miałem głosy w głowie o tym, że skąd inżynier dźwięku będzie wiedział jak efekt mojej twórczej pracy może brzmieć lepiej skoro ja zrobiłem to najlepiej jak potrafię. Przyznam też, że długo się broniłem przed oddaniem moich utworów do studia, po pierwsze myślałem, że ktoś może wykorzystać mój pomysł. Co prawda była to zasadna obawa, ale na szczęście jest PIBEEP który wyklucza tego typu precedens w zarodku i ta myśl nie ma racji bytu. Po drugie bałem się, że utwór nie będzie brzmiała lepiej. Jak się okazało? Od razu się przyznam jestem artystą amatorem, po przesłaniu mojego miksu do studia, zderzyłem się z rzeczywistością. Okazało się, że mój artystyczny twór nie nadawał się do masteringu, po długich godzinach i cierpliwości inżynierów studia nauczyłem się podstaw tworzenia miksu i eksponowania odpowiednich częstotliwości na wybrane ścieżki. Może z Tobą będzie inaczej i jesteś bardziej doświadczonym muzykiem niemniej jednak ja napotykałem na swojej drodze właśnie takie trywialne problemy. 

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Kto powinien być tym, który zrobi mastering Twojej muzyki

To jest bardzo ważne pytanie. Ja miałem to szczęście, że trafiłem na młodego inżyniera który miał bardzo dużo cierpliwości do mnie i mojej muzyki. Po pierwsze nauczył mnie podstaw tworzenia miksu, wytłumaczył jak powinna brzmieć stopa, czego mam słuchać na jakim sprzęcie. Jak ciąć, miksować i takie tam problemy. Gdzie po stworzeniu utworu pękałem z dumy, że jestem tak uzdolniony, a w rzeczywistości z perspektywy osoby trzeciej mój utwór brzmiał jakby był stworzony przez osobę z ADHD z olbrzymią ilością wątków. Tak jakbym zmieścił książkę Harrego Pottera w liście do dziewczyny na kartce A4. Skompresowane wszystko, co brzmiało jak nic. Dlatego ważnym pytaniem jest kto powinien być tym który zrobi mastering Twojej muzyki. Oczywiście ja wysyłam Cię do PIBEEP, możesz tam współpracować zdalnie z muzykami i inżynierami dźwięku, a dzięki pracy w chmurze możesz na bieżąco pracować nad poprawą miksu, zamieniać ścieżki, i oznaczać zakończenie nad projektem. Nazwany przez nas końcowym etapem tworzenia i roboczo nazywamy to zalanie utworu żywicą. Co przez to rozumiemy? A to, że utworu w systemie nie można już edytować, a samo oznaczenie powoduje przesłanie umów zawierające Waszą pracę do każdego twórcy, w umowach zawarte są Prawa Autorskie i ewentualny udział w zyskach dla każdego członka zespołu. 

Wniosek

Mastering jest bardzo ważną częścią podczas produkcji muzyki, warto jest współpracować z inżynierami dźwięku szczególnie na PIBEEP gdzie do tej pory rzeczy niemożliwe stały się standardem, a szybkość i sposób zawierania umów jest co najmniej 10 razy szybszy jak do tej pory. Ułatwiony kontakt z inżynierami dźwięku w platformie i praca z nimi jest niezwykle łatwa. Spraw by Twój utwór brzmiał jak radiowy hit, a bez pomocy inżynierów PIBEEP nie będzie to zbyt proste. Czasami warto zapłacić profesjonaliście, który mówiąc językiem potocznym stuninguje Twój utwór w 3 dni, niż utrata tygodni na naukę i wykonanie masteringu przez Ciebie na truje z plusem. 

Na codzień tworzę muzykę w zespole Yegor&Gleb a zawodowo odpowiadam za treści na blogu PIBEEP

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj