web analytics

PIBEEP

Miks - Co warto wiedzieć na temat miksu w muzyce

Miksowanie jest istotną częścią procesu podczas tworzenia utworu. W tym artykule wyjaśnię, czym jest miksowanie ścieżek i jak może pomóc ci ulepszyć twoją muzykę.

Czym jest miks w muzyce?

Miksowanie to proces łączenia wielu ścieżek w jedną. Jest to ważna część procesu produkcji muzyki i to właśnie ona sprawia, że Twoje utwory brzmią dobrze! Możesz myśleć o miksowaniu jak o gotowaniu: nie chcesz po prostu wrzucić wszystkiego razem i mieć nadzieję, że będzie smakowało — chcesz umieścić wszystkie składniki razem w taki sposób, aby dobrze ze sobą współpracowały i stworzyć coś pysznego. Wiem z własnego doświadczenia, że mniej znaczy więcej, akurat na to wpadłem dopiero nie tak dawno temu, i potrzebowałam na dojście do takich wniosków lat. Mam nadzieję, że dzięki tej lekturze Tobie nie zajmie Ci tyle czasu. Z definicji to:

 Miks — Etap, w którym wszystkie ścieżki przygotowanego przez Ciebie utworu  łączysz ze sobą, aby stworzyć spójny utwór, który ma brzmieć dobrze (Oczywiście jest to Twoja subiektywna opinia). Może to również obejmować dostosowanie poziomów głośności, przesuwanie instrumentów i dodawanie efektów, takich jak pogłos lub delay, jeżeli czujesz potrzebę ich dodania. Możesz znaleźć bardzo dużo informacji na temat miksu np. na YouTube, lub skorzystać z pomocy Inżynierów dźwięku w PIBEEP. Na PIBEEP możesz wybierać spośród setek inżynierów dźwięku, a każdy z nich specjalizuje się w różnych gatunkach muzyki. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zaczął eksperymentować z brzmieniem lub nawet podejściem do miksu.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Na początku musisz wybrać najlepszy DAW.

Na rynku możemy znaleźć wiele oprogramowań DAW-ów. Jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj Reaper lub Audacity. Te narzędzia są darmowe, więc nie ma ryzyka w wypróbowaniu ich przed ostatecznym zakupem płatnego oprogramowania, które również możesz wypróbować za darmo, ale masz ograniczenia czasowe, które mogą wywierać na Tobie niepotrzebną presję. Możesz nauczyć się miksować za pomocą każdego z tych trzech programów, podążając za tutorialami na ich stronach internetowych lub filmami na YouTube.

Jak już opanujesz podstawy możesz wypróbować płatne wersje DAW-ów takich jak Logic Pro lub Ableton Live są to bardzo zaawansowane oprogramowania, na których powstało bardzo dużo muzycznych przebojów, poza tym na YouTube, jak i na różnych forach jest bardzo dużo materiałów, które nauczą Cię posługiwaniem tymi narzędziami. 

Czy powinieneś sam miksować swoją muzykę?

Jeśli poważnie myślisz o swojej muzyce, możesz miksować ją samodzielnie. Da ci to lepsze zrozumienie procesu i pomoże poprawić produkt końcowy. Chociaż sam spotkałem się z opiniami, że warto jest popracować nad ostatecznym miksem np. w studiu lub skorzystać z usług inżynierów. Oczywiście opierałem się takim radom, sądząc, że wszystko zrobię najlepiej sam, jednak z czasem dałem szansę Inżynierom dźwięku i tak już zostało do dnia dzisiejszego.

Gdzie znaleźć inżynierów Miks 

  • Możesz zatrudnić profesjonalnego inżyniera na PIBEEP który może nawiązać z Tobą współpracę bezpłatnie lub po obniżonej stawce. Jeżeli masz ciekawy pomysł który przyciągnie uwagę jakiegoś inżyniera dźwięku może okazać się to przydatne. Korzystanie z funkcjonalności współpracy w PIBEEP jest bezpłatne, dzięki temu masz pewność, że Twoje pomysły nie zostaną wykorzystane przez innych ponieważ przy rozpoczęciu każdej współpracy na platformie PIBEEP zawierasz umowę i dzielisz się prawami autorskimi za pomocą naszego autorskiego algorytmu do podziału praw autorskich.  

Miksowanie jest istotną częścią procesu podczas tworzenia ostatecznego utworu.

Miksowanie jest istotną częścią procesu podczas tworzenia ostatecznej piosenki. Miksowanie odnosi się do procesu łączenia wszystkich ścieżek utworu czy jak wolisz nazywać to piosenki, w tym wokali, instrumentów i efektów, aby stworzyć kompletny utwór muzyczny. Miksowanie może być wykonane na wiele różnych sposobów, ale istnieją pewne podstawowe zasady, które mają zastosowanie we wszystkich rodzajach miksu, myślę, że to będzie świetny temat na kolejny wpis blogowy.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Wniosek

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o miksowaniu w muzyce, będę publikował więcej takich artykułów jak ten. Mam nadzieję, że ten wpis jest dla Ciebie przydatny. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące tematu miksowania dźwięku, zachęcam do pozostawienia komentarza poniżej, lub nawiąż ze mną współpracę na platformie PIBEEP. Wystarczy, że utworzysz swój projekt i wybierzesz funkcjonalność Współpraca następnie znajdź mnie czyli Adam Abacki i śmiało pisz cokolwiek przyjdzie Ci do głowy, chętnie pomogę i kto wie? Może razem stworzymy coś pięknego. Dziękuję bardzo za przeczytanie mojego artykułu na temat miksu w muzyce.

Na codzień tworzę muzykę w zespole Yegor&Gleb a zawodowo odpowiadam za treści na blogu PIBEEP

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj