web analytics

PIBEEP

Freelancer work, praca freelancera

Praca zdalna staje się już bardziej standardem niż wyjątkiem od reguły, czy nowoczesną formą zarabiania. Rynek Freelancerów również szybko się rozwija, a co za tym idzie, przede wszystkim niezależność i praca u siebie… oczywiście na rzecz kogoś, to akurat nikogo nie dziwi, każdy marzy o pracy, w której się spełnia bez udowadniania nikomu — niczego, aby mieć możliwość i chęć mówienia kocham to co robię a do tego jeszcze zarabiam. Bez znaczenia, na jaką skalę wykonujesz czynności, na których się znasz i je bardzo lubisz.

5 Sposobów wspierające naukę gry na instrumentach DLA POCZĄTKUJĄCYCH PRO TIP Nauka gry na instrumentach

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Narzędzia do pracy zdalnej — Plusy i minusy

Niezależnie od wykonywanej przez nas pracy zawsze, potrzebujemy odpowiednich narzędzi. Tu masz raczej dowolność, w odniesieniu do czynności, jakie wykonujesz, możesz przechowywać i tworzyć swoją strukturę organizacyjną pracy np. na komputerze lub w chmurze… „To zależy” — jak mawiał pewien mol książkowy. Każde rozwiązanie i struktura i organizacja z dnia na dzień nam się rozrasta o pliki, projekty, umowy, klientów, komunikaty marketingowe, social media… i wiele innych ważnych materiałów niezbędnych do pracy. Dlatego potrzebujemy narzędzi, które pomogą nam usystematyzować wykonywaną przez nas pracę. Mam tu na myśli narzędzia chmurowe z mailem, dyskiem dokumentami, kalendarzem w zasadzie all in one gdzie zrobisz wszystko, czego potrzebujesz i bezpłatnie, są też płatne narzędzia i CRM-y ułatwiające pracę zdalną, a po odpowiednim skonfigurowaniu wysyłają automatycznie maile, przypomnienia. Teoretycznie posiadamy wszystko, z jednym małym, ale… Kto to wszystko nam skonfiguruje lub usystematyzuje, jest mnóstwo filmików np. na YouTube które uczą krok po kroku jak tworzyć strukturę organizacyjną, przeważnie coś są to filmy, które w 80% to nuda 15% auto reklama prowadzącego i 5% przydatnych informacji, które nam się przydadzą do tak zwanego ogarniania. Ciągle jesteśmy sami z narzędziami, umożliwiającymi nam sięgnięcia do freelancerskiego nieba, ale to nic zaczniesz łapać zlecenia i ogarniesz strukturę na żywym organizmie.

Freelancer bez ograniczeń

Na początku to nie wygląda strasznie, łapiemy pierwsze zlecenia, klientów. Tworzymy katalogi z opisami, umieszczamy tam wszystkie dokumenty i pliki związane z klientem, i projektem lub projektami, jakie dopinamy. Jak wspomniałem wcześniej, wybór formy pracy zależy głównie od nawyków, np. w chmurze, CRM-ie, lub na komputerze. Gorzej jak pojawia się coś, co towarzyszy moim subiektywnym zadaniem ludzkości od zawsze chaos, np. Podczas pracy nad edycją wideo na rzecz klienta. Klient zakomunikował, że wszystko jest w miarę okej, ale ma kilka uwag dosłownie drobnych. Na początku niedoświadczony Freelancer robi wszystko, aby klient był zadowolony nie zważając na czas jaki poświęca projektowi. Po kilku lub kilkunastu poprawkach widzisz, że ta robota się nie posuwa do przodu, niby powinna być skończona, ale nie jest, bo zawsze się znajduje jakieś „ale” W takim przypadku mamy kilka opcji:
  1. Otwieramy katalog z Umowami i analizujemy czy się wywiązaliśmy w 100%
  2. Stawiamy granice i zamykamy projekt
  3. Renegocjujemy warunki umowy i piszemy np. aneks uwzględniający ilość poprawek itp.
  4. Sugerujemy nawet częściowe rozliczenie, aby się zabezpieczyć przez przepaleniem czasu na kogoś kto nie wie czego sam chce.

Czas tyka

Nie chcę snuć, żadnych czarnych scenariuszy, ale czas to pieniądz. Zamiast robić tysiące poprawek można łapać kolejne zlecenia i działać. Mając już mikro doświadczenie z ilością poprawek i niekończącym się projekcie. Możesz iść do radcy prawnego i zapłacić za umowę która zabezpieczy Cię przed takimi sytuacjami, np. ograniczysz ilość poprawek do 4 lub nałożysz inne ramy zabezpieczające Twój interes. Umowa z krótkiego porozumienia o współpracy rośnie o kolejne strony, ale to nic przynajmniej wiesz, na co zwracać uwagę. Mając nowego klienta, można zawsze negocjować cenę i warunki do wzoru umowy, którą przygotował radca prawny. Ok jesteśmy bogatsi o doświadczenie zdobywamy zlecenie a wraz z nim nowy katalog w wybranym przez Ciebie narzędziu do pracy, który nazwę Klient X w tym katalogu umieszczamy podkatalogi z Umową, Projektami i np. z poprawkami.
Umowa i cena
  • Zaczynamy od najważniejszego czyli od kwoty za którą wykonamy dane zlecenie następnie negocjujemy warunki umowy czas na wykonanie zlecenia i zapłaty, częściowej lub jak zadecydujesz. Czas jaki poświęcisz ze swoim klientem na podpisanie umowy może zająć od kilku godzin do kilku dni w zależności od złożoności projektu lub usługi.
Materiały niezbędne do wykonania zlecenia
  • Udostępniamy katalog lub folder, aby klient mógł nam przesłać niezbędne materiały z których coś stworzysz. Może być tak, że ktoś będzie chciał przesłać wszystko drogą mailową (co wprowadzać będzie malutki chaos) Nasza koncepcja katalogu Klient X jest narażona na błąd lub niedopatrzenie
Ustalenia i odbiór gotowego produktu lub dzieła
  • Przesyłamy Klientowi X gotowy projekt, z uwzględnieniem poprawek, o których mowa była wcześniej w umowie. Klient odbiera lub zgłasza ewentualne poprawki, kończymy projekt rozliczamy się przelewem lub paypalem i…

Świat idealny

W świecie idealnym tak wyglądałaby współpraca, sami wiemy z doświadczenia, że każdy klient jest indywidualną jednostką i nie koniecznie ta współpraca układa się tak jak sobie tego życzy każda ze stron. Czasami bywa tak, że wymieniamy się setkami mailami, klient nie utrzymuje wątku w wiadomościach, gubimy w gąszczu maili pliki z uwzględnieniem poprawnej formy listy do zrobienia lub poprawkami. Przy okazji odzywają się inni klienci, czasami z pretensjami czasami z nowym zleceniem, a utrzymywanie wszystkiego w ścisłym porządku jest możliwe, ale nie jest takie proste.

Podsumowanie

Jak widzisz, mamy sporo narzędzi i możliwości do podejmowania pracy freelancera, ale wbrew pozorom nie jest to takie proste i wymaga od nas zaangażowania, i dobrego zorganizowania. Oczywiście jest to do osiągnięcia, ale nie łatwiej i przyjemniej byłoby pracować na zasadzie wykonuje i dostaje za to wynagrodzenie i tak w kółko, prawie jak na etacie tylko u siebie. Pewnie, że byłoby to łatwiejsze i przyjemniejsze i takie zresztą jest na praltformie PIBEEP. Ty otrzymujesz zlecenie, zawierasz zautomatyzowaną umowę z klientem z uwzględnieniem nawet najdrobniejszych szczegółów, rozliczasz się i po sprawie. Bez kombinowania gdzie i jak będę przechowywał umowy, zlecenia klientów itp. Całą tą zawiłą i dość skomplikowaną procedurą zajmują sie algorytmy a Ty robisz to co umiesz, bez ogarniania prawników, systemów rozliczeniowych odbioru i przesyłania plików po prostu działasz i wiesz, że nic Ci się nie stanie, bo każda złotówka jaką ktokolwiek wpłaca na PIBEEP jest chroniona przed wyłudzeniami, oszustwami i innymi formami cwaniactwa. Rejestruj się i działaj.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj