web analytics

PIBEEP

Rozproszenie uwagi. Jak z tym walczyć? Poznaj skuteczne sposoby!

Czy będąc w pracy zdarza Ci się, że rozprasza Cię otoczenie? Być może jest to światło z zewnątrz, które dociera do Twoich oczu lub hałas innych ludzi w pobliżu. Może jest to coś bardziej konkretnego, jak np. powiewająca kartka papieru lub ktoś wchodzący do pokoju, gdy piszesz e-mail. Niezależnie od tego, co się dzieje, rozpraszacze są nieuniknione w naszym codziennym życiu. Ale jak sobie z tym radzić? Co robimy, gdy zauważymy, że w naszym miejscu pracy dzieje się coś innego? A co w sytuacji, gdy jedno konkretne rozproszenie przejmuje rolę innego? W tym artykule omówimy kilka sposobów walki z rozproszeniem uwagi, abyś mógł skupić się na tym, co najważniejsze: na wykonywaniu zadań!

Rozproszenie uwago. Jak z tym walczyć? Poznaj skuteczne sposoby!

Gdy zauważysz co rozprasza Twoją uwagę, zanotuj, co to jest.

Gdy zauważysz u siebie rozproszenie, nie próbuj tego ignorować ani obwiniać się o to, że jesteś rozproszony. Zamiast tego, po prostu zapisz np: „Myślałem o czymś innym podczas pisania tego zdania”. Pomaga to utrzymać umysł skupiony na tym, co robisz, i zapobiega wprowadzaniu do głowy jakichkolwiek negatywnych myśli. Jeśli to możliwe, upewnij się, że nie reagujesz emocjonalnie, gdy to się dzieje; nie czuj się winny lub zły na siebie za bycie rozproszonym lub nawet sfrustrowany posiadaniem takiego problemu w pierwszej kolejności!

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Gdy już zidentyfikujesz rozproszenie, zadaj sobie pytanie, jak bardzo jest ono ważne.

Po zidentyfikowaniu rozproszenia, zadaj sobie pytanie, jak ważne jest to co Ciebie rozprasza.

  • Czy rozproszenie jest ważne? Jeśli tak, to skup się na nim. Jeśli nie, odpuść sobie i skup się przez chwilę na czymś innym.

Przejmij kontrolę nad swoim otoczeniem, rozpoznając, co cię rozprasza. Opracuj plan jak sobie z tym radzić.

Zidentyfikowanie i zrozumienie źródeł rozproszenia uwagi może pomóc w planowaniu. Na przykład, jeśli zauważysz, że rozprasza cię złe nastawienie współpracownika, zapytaj siebie: „Co takiego jest w tej osobie, że tak mnie denerwuje?”. Być może będziesz w stanie wymyślić kilka odpowiedzi, takich jak: „Zawsze ma coś negatywnego do powiedzenia”. A może to dlatego, że nigdy nie poświęca czasu na słuchanie przed wypowiedzeniem swojego zdania.

A może jest po prostu irytujący, bo nie rozumie, ile pracy idzie w prowadzenie takiego działu jak nasz. Niezależnie od tego, co się dzieje, kiedy już zidentyfikujesz swoje obszary problemów – i to, jak wpływają one na Ciebie – będziesz mógł skuteczniej skupić się na dotrzymywaniu terminów i załatwianiu spraw!

Znajdź sposoby poza pracą, aby zająć się sprawami, które cię rozpraszają.

  • Znajdź sposoby poza pracą, aby zająć się sprawami, które cię rozpraszają.
  • Miej plan, jak zareagujesz, gdy pojawia się rozproszenie, i trzymaj się go. Nie pozwól, by rozpraszały cię bodźce lub pokusy; zamiast tego skieruj swoją uwagę na zewnątrz i skup się na tym, co musi zostać zrobione, aby osiągnąć swoje cele.

Ludzie sukcesu, mają plan radzenia sobie z rozproszeniami w pracy i poza nią — wiedzą, jak ważne jest posiadanie planu, nawet jeśli nie zawsze realizują go w 100 procentach!

Czasami musisz poddać się rozproszeniu, zrób to na ograniczoną ilość czasu, a następnie wróć do pracy.

  • Nie prokrastynuj.
  • Nie poddawaj się rozproszeniu.
  • Nie przesadzaj.
  • Nie pracuj zbyt ciężko lub długo (lub zbyt mało).

Możesz walczyć z rozproszeniem uwagi.

Rozpraszanie uwagi jest częścią życia i nie da się ich uniknąć. Ale są sposoby, aby zminimalizować ich wpływ na wydajność w pracy.

  • Zidentyfikuj rozproszenie, zanim się wydarzy. Jeśli nie jesteś świadomy tego, co cię rozproszy, jak możesz być na to przygotowany? Identyfikacja potencjalnych rozproszeń z wyprzedzeniem da ci czas na zaplanowanie, jak najlepiej sobie z nimi poradzić, gdy już się pojawią — a to może nawet pomóc zapobiec ich wystąpieniu w ogóle!
  • Opracuj strategie radzenia sobie z rozproszeniem uwagi poza pracą, jak również w jej obrębie. Może się zdarzyć, że zajęcie się zewnętrzną kwestią (np. sprawami rodzinnymi) będzie wymagało poświęcenia uwagi z dala od pracy; jeśli tak, upewnij się, że jakiekolwiek rozproszenie uwagi powoduje problemy, nie będzie kolidować z tym zadaniem, tworząc alternatywny plan. A jeśli to możliwe, znajdź sposoby poza pracą, które mogą uratować twoje skupienie (takie jak medytacja).

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Wnioski

Walka z rozproszeniem uwagi to umiejętność, której można się nauczyć i rozwinąć. Kluczem do sukcesu jest wyprzedzanie problemu o krok i upewnienie się, że niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu, jesteś w stanie pozostać skupiony na tym, co najważniejsze — na swojej karierze.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj