web analytics

PIBEEP


Rozproszenie uwagi podczas tworzenia. Skuteczne metody ich zwalczania. 

promocja muzyki

Telefon, komputer, media społecznościowe, telewizja… mogę wymienić jeszcze kilka lub kilkanaście blokad, które skutecznie przeszkadzają nam tworzyć. Jeżeli poważnie myślisz o tworzeniu muzyki, musisz zadbać o komfort pracy. Niczym to się nie różni od pracy na etat bez względu na specyfikę branży, aby osiągnąć wymarzony cel, musisz mieć do tego stworzone odpowiednie warunki. Zacznij od analizy swoich codziennych nawyków, i postaraj się je uporządkować. Określ co rozprasza Cię najbardziej, później zacznij sukcesywnie ograniczać rozpraszacze uwagi. Wiem łatwo jest powiedzieć trudniej jednak praktykować. Na tym polega ciężka praca nad sobą, im bardziej jesteśmy w stanie określić i wyznaczyć swoje bariery, tym łatwiej nam później nad nimi zapanować.

Cel. Plan minimum

Nie wiem jak jest w Twoim przypadku, ale u mnie  rozpraszacze najczęściej są aktywne w momencie kiedy muszę zrobić coś na czas. Wiem, że dam radę, ale zawsze jest coś. Ze swojej praktyki wiem, że wyznaczanie nawet banalnego planu minimum jest olbrzymim ułatwieniem, kiedy uporządkuje drobne rzeczy łatwiej jest dostrzec światełko w tunelu wielkiego i odległego projektu. W PIBEEP podczas burzy mózgów nie mamy włączonych telefonów. A wnioski sortujemy na do zrobienia teraz lub uzupełniamy listę pomysłów. Może brzmi to banalnie ale kiedy wracamy do rzuconego pomysłu po 6-ścio miesięcznej przerwie, widać radość i często zdziwienie u pomysłodawcy rozwiązania jest bezcenne. Nie byłoby to jednak możliwe, gdyby nie budowanie fundamentów poprzez dopinanie do końca planów minimum w danym okresie czasu. 

Granice i jeszcze raz cel

Wyznaczanie granic zawsze jest zdrowa, nie tylko podczas określenia warunków współpracy, ale i również w relacjach międzyludzkich. Wyznaczenie granicy może być na przykład napisanie zwrotki, nagranie kilku śladów w ciągu godziny. Kiedy wykorzystamy produktywnie godzinę, może okazać się być najbardziej produktywnym czasem w całym dniu. Wiedząc, że mój cel to nagranie  5 śladów w ciągu godziny, a przez powiadomienia w telefonie nagramy 2 ślady wtedy mamy jasny obraz niewykonanej do końca pracy. Mnie osobiście to motywuje do nadrabiania i dążenie do planu minimum, wbrew pozorom to nagromadzenie drobnych rzeczy doprowadza do olsów lub nienależytego wykonania zadania. Zanim zaczniesz tworzyć, wyłącz telefon, telewizor, powiadomienia i skup się na procesie twórczym. Im szybciej wyznaczysz w sobie pewne granice, tym szybciej zaczniesz zauważać efekty ich wprowadzania. 

Dyscyplina! 

Można o tym mówić do znudzenia, bez samodyscypliny niewiele osiągniemy. Łatwiej powiedzieć trudniej zrobić dlatego postaraj się dochodzić do tego małymi kroczkami i wyrabiaj w sobie nawyki, kiedy sam zauważysz ich wdrażanie, poprawi ci się nastrój, motywacja, produktywność i kreatywność. Same plusy, a dobrze wiesz, że taka umiejętność jest pożądane nie tylko podczas tworzenia muzyki.

Obserwuj swoje dokonania

Zacznij obserwować wyniki swoich działań i zwróć uwagę, co wpłynęło na poprawę twojej produktywności. Pamiętaj to bardzo ważne, efekt Twojej ciężkiej pracy nad samym sobą jest wyjątkowo cenny i jeden z trudniejszych do zdobycia. Nie sądzę, że znajdzie się ktoś, kto powie, ze to się nie opłaca. Po tym, jak odwrócisz uwagę od swojej praktyki pisania piosenek, zauważ, o ile jesteś szczęśliwszy i produktywny. Ten krok jest ważny, ponieważ pokaże ci, że twoja ciężka praca i dyscyplina się opłacają i że twoja muzyka jest do tego lepsza. Dowiesz się, że praktyka pisania piosenek bez rozpraszania uwagi jest niezbędna do głębokiego skupienia się na tworzeniu i kształtowaniu najlepszych pomysłów. Ważne jest również, aby to zrobić, gdy twoja siła woli jest napięta, a pokusa, by się rozproszyć, jest szczególnie trudna do oparcia. Ty, Twoja muzyka i Twoja kariera będą lepsze, gdy nauczysz się stosować wolną od rozpraszania uwagę praktykę pisania piosenek i docenisz jej zalety.

Autor tekstu
Piotr Sak

Współtwórca i pomysłodawca platformy PIBEEP. Marzę o tym, aby każdy muzyk w kraju miał dokładnie taki sam start i możliwości planowania kariery muzycznej. Jako że sam byłem na miejscu muzyka z wielkimi marzeniami z małego miasteczka, wiem jak ciężkie jest wejście do świata muzyki komercyjnej. PIBEEP to zmieni, dodatkowo  zadba o Twoje prawa a muzycy korzystający z platformy będą zajmowali się tylko produkcją muzyki i rozwojem swojej pasji.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj