web analytics

PIBEEP

5 Pro tipów dla początkujących

Nauka czegokolwiek powinna sprawiać radość i być wciągająca przede wszystkim ucznia czy studenta. Może dlatego powinniśmy korzystać ze sposobów nauczania, które właśnie wywołują w nas poczucie spełnienia i przede wszystkim fanu. W tym przypadku chciałbym się skupić nad sposobami wspierających naukę gry na instrumentach. Nie ma znaczenia czy planujesz spektakularną karierę muzyczną, czy po prostu chcesz się nauczyć grać, a do tego mieć z tego wielką frajdę. Jeszcze kilka lat temu każdy kto chciał się nauczyć grać na instrumencie przeważnie chodził do szkoły muzycznej lub wykupował prywatne lekcje u nauczyciela, byli też tacy co sami się uczyli. W każdym bądź razie każda stara forma nauczania wymagała od Ciebie dużego poświęcenia, czasami narażała na ataki ze strony surowego lub nie w sosie nauczyciela. (Tak bywało, wie o tym tylko ten, co linijką dostał po palcach, a sam pieszczotliwie nazywałem swojego nauczyciela Jaszczurem). Ciekawe dlaczego? Tak czy inaczej, aby się czegoś nauczyć, należy ćwiczyć i powtarzać, i tak w kółko, aż do osiągnięcia przynajmniej zbliżonego do ideału celu. Czy wiesz, że granie na instrumentach muzycznych rozwija zarówno dzieci jak i dorosłych? 

5 Sposobów wspierające naukę gry na instrumentach DLA POCZĄTKUJĄCYCH PRO TIP Nauka gry na instrumentach

Po pierwsze. Korzystaj z aplikacji do nauki

The one smart piano jest bezpłatną aplikacją na telefon którą z łatwością zainstalujesz na Androidzie oraz systemie iOS. Uczy gry na pianinie obiema rękoma. Możesz dokupić do niej Smart Piano lub korzystać na swoim sprzęcie jeżeli oczywiście taki posiadasz. Aplikacja daje Ci komfort i przede wszystkim luz, ponieważ uczysz się grać we własnym tempie i na własnych warunkach. Są również inne aplikacje takie jak OnlinePianist czy Yousician, Chordify czy  iMusic School niektóre z tych aplikacji mają dziecięce tryby nauczania co jest bardzo pomocne kiedy to nasze dzieci siadają do nauki gry, możemy mieć pewność, że taka forma nauki ich nie zniechęci do instrumenty czy choćby grania. 

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Po drugie. Ćwiczenie słuchu, treningi

Ćwiczenie to pomaga rozwinąć zdolności łączenia elementów muzycznych w głowie. Kiedy wytrenujesz swój słuch nauka na jakimkolwiek instrumencie nie sprawi Ci większego problemu. Będziesz umieć łączyć akordy, skalę i wiele innych jakże ciekawych umiejętności. Dodatkowo rozwiniesz swój muzyczny instynkt, dzięki czemu będziesz umieć grać ze słuchu. Aby wiedzieć jak i co ćwiczyć skorzystaj z aplikacji Online Ear Trainer poczuj muzykę jeszcze bardziej dzięki wyostrzonym zmysłom słuchu. Możesz zacząć od śpiewania nut, później zaczniesz je odgrywać na pianinie. Śpiewanie pomoże Ci przyswajać dźwięki nut co skutkować będzie poprawnym słyszeniem tonów. Możesz korzystać również z rozwiązania jakie proponuje TEORIA lub My Ear Training. Gwarantuje usłyszysz więcej.

Nauka gry na instrumencie wymagać będzie od Ciebie sporego zaangażowania i przede wszystkim praktyki. Kiedy już poznasz przynajmniej podstawy gry, struktury dźwięku i melodii czas zacząć tworzyć, tak właśnie na tym etapie, aby uniknąć późniejszego zdziwienia, że grać potrafisz a tworzyć już nie. Nie oczekuj, że od razu staniesz się gwiazdą estrady, ale małymi kroczkami będziesz szlifować w sobie kolejną jakże ważną umiejętność tworzenie, samplowanie i aranżację. Dzięki temu rozwiniesz jeszcze bardziej swoją wyobraźnię. Jest bardzo dużo rozwiązań na rynku, poniżej napiszę kilka najpopularnieszych. 

  1. Ableton live – Jest to cyfrowa stacja robocza stworzona dla systemów operacyjnych MacOS i Windows. Została stworzona przez firmę Ableton. W przeciwieństwie do innych sekwencerów, została zaprojektowana do występów na żywo, a jednocześnie jest narzędziem do komponowania, nagrywania, aranżowania, miksowania i masteringu. (żródło – Wikipedia)
  2. FL Studio (dawniej Fruity Loops) – zaawansowana cyfrowa stacja robocza do obróbki dźwięku, pozwalająca na stworzenie kompletnego utworu od kompozycji, przez miks i zgranie. Jest otwartym środowiskiem, pozwalającym na pełną modyfikację, dodawanie nowych brzmień, łączenie z innymi programami. (żródło – Wikipedia)
  3. Adobe Audition – Również zaawansowana stacja robocza służąca do produkcji muzyki oraz podcastów. 

Dodatkowo możesz do każdej z tych stacji instalować wtyczki z instrumentami, samplery i wiele efektów.

Po czwarte. Ucz się z YouTubem

Na YouTube możesz nauczyć się w zasadzie wszystkiego, również gry na instrumentach obsługi sekwenserów i narzędzi okołomuzycznych. Warto jest znaleźć sobie odpowiednich instruktorów, którzy najbardziej do Ciebie przemówią. Co najlepsze, aby mieć dostęp do milionów filmów z kursami nauki musisz spełniać jeden warunek, mieć połączenie z internetem, no ale chyba o to nie trudno. Co ważne, wiele można też się dowiedzieć na temat nowości na rynku. 

Po piąte. Sam siebie nagrywaj

Jest to bardzo efektowne ćwiczenie, dzięki któremu podnosisz swoją samoocenę i przezwyciężasz stres, nabierasz pewności siebie i obycia z kamerą. Takie ćwiczenia moim subiektywnym zdaniem powinny być standardem w szkołach, abyśmy wiedzieli w jaki sposób występować. Poza tym możesz nagrywać jak grasz i przesyłać filmiki, aby inni mogli ocenić Twoje umiejętności. Myślę, że za początek jest to wystarczający zestaw narzędzi i porad oczywiście dla osoby która dopiero zaczyna swoją przygodę z graniem. Jeżeli chciałbyś coś dodać do tego artykułu lub zasugerować zachęcam do komentowania. 

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj