web analytics

PIBEEP

Branża muzyczna od podstaw! Historia branży muzycznej.

PIBEEP Music Tips

PIBEEP Music Tips – Branża muzyczna od podstaw! Historia branży muzycznej.

Przemysł muzyczny znajduje się pomiędzy sztuką a handlem. Zbudowany jest wokół przedsiębiorczości oraz innowacji technologicznych. W czasach obecnych jesteśmy świadkami zmian z formatów fizycznych na formaty cyfrowe. Dodatkowo pojawiają się pesymistyczne głosy o początku końca branży muzycznej jaką znamy.  Wydaje mi się, że nie do końca tak jest. Podczas ciągle postępującego spadku sprzedaży fizycznych nośników. Sprzedaż streamingowa ma się z roku na rok coraz lepiej.  Zwiększa się również popyt na występy na żywo, i cyfrowa sprzedaż albumów i singli.  W ponad 100 letniej historii komercyjnej branży muzycznej już nie po raz pierwszy słychać głosy o początku końca przemysłu muzycznego. Dlatego zacznę od historii rozwoju branży muzycznej. Wezmę pod lupę amerykański biznes muzyczny, a dokładniej ponad 100 letnią historię w wielkim skrócie. 

Historia branży muzycznej rok 1900 – 1950

W latach 90 XIX-tego wieku głównym źródłem przychodów w branży muzycznej były występy na żywo, ale nie były jedynym źródłem z jakiego płynęły pieniądze do kieszeni muzyków i przedsiębiorców. W tamtych czasach świetnie się sprzedawały wydruki z nutami, można nawet  porównać dawną sprzedaż nut do sprzedaży płyt w XX wieku.  Dzięki temu powstawały spółki zajmujące się wydawnictwem nut, niektóre działają do dnia dzisiejszego. Ludzie posiadający pianina lub fortepiany we własnych domach dzięki zakupionym nutom mogły odgrywać i śpiewać ich ulubione utwory nie wychodząc z domów.  Ten interes miał się świetnie przez co najmniej 10 lat, aż do momentu kiedy nie została wymyślona rolka fortepianu Pianola mechaniczny instrument muzyczny z końca XIX wieku. Odtwarzał utwory nagrane na perforowanej taśmie papierowej z wycięciami odpowiadającymi wysokości i czasowi trwania dźwięków. Z miesiąca na miesiąc Pianola stawała się coraz bardziej popularna. Jak na taką nowinkę tamtych czasów reagowała branża wydawnicza?  Wróżono, że branża muzyczna się kończy, kto teraz będzie chciał kupować nuty mając do wyboru alternatywę (Pianolę), dzięki której ulubione piosenki były odgrywane mechanicznie. Dodatkowo pianola budziła niepokój wśród muzyków, ponieważ za granie na żywo artyści otrzymywali wynagrodzenie a Pianola korzysta z ich melodii, odgrywa wszystko mechanicznie a w dodatku nie bierze za to wynagrodzenia. 

Czy branża muzyczna się skończyła? 

Nie, ponieważ Amerykański Kongres zmienił ustawę dotyczącą praw autorskich i od tamtej pory za każdą sprzedaną mechaniczną rolkę twórca melodii otrzymywał opłatę licencyjną. Dodatkowo drukarnie na tym nie ucierpiały, nuty sprzedawały się w jeszcze większej ilości egzemplarzy, jak również i rolki Pionoli schodziły na pniu.  W latach Dwudziestych ruszyła sprzedaż płyt. Ponownie wydawcy drukujący nuty obawiali się początku końca ich przemysłu, okazało się, że dzięki sprzedaży płyt wydawcy nut odnotowywali jeszcze większą sprzedaż. Dopiero w latach 30tych doszło do wielkiego kryzysu finansowego, który doprowadził do zdziesiątkowania  branży muzycznej. W latach 30tych ludzie słusznie obawiali się końca branży muzycznej, ponieważ panowała bieda i ludzie nie mieli pieniędzy na kupowanie płyt, pianoli ani nut. Zespołów muzycznych nie stać było na organizację  tras koncertowych  a z drugiej strony ludzie nie mieli pieniędzy na zakup biletów na ich koncerty. 

Radiowe innowacje

Na szczęście z pomocą dla branży muzycznej stacje radiowe zaczęły zapraszać muzyków którzy grali na antenie na żywo (w tamtych czasach była to innowacja) dzięki temu zaczęły powstawać studia radiowe, w których artyści grali muzykę na żywo. Popularność ich rosła a dzięki temu sprzedaż płyt i nut również. 

II Wojna Światowa

Następnie wybuchła II wojna światowa wskutek czego, rynek przystopował, a z przyczyn niezależnych od wydawców i producentów płyt produkcja zncznie zmalała. Mężczyźni wyjechali na wojnę i wtedy również wróżono koniec branży muzycznej. Rzeczywiście branża przystopowała ale na froncie powstała kolejna radiowa innowacja, została utworzona Aliancka Radiowa sieć sił zbrojnych dzięki, której ludzie między innymi w Europie mogli usłyszeć amerykańską muzykę dotąd im nieznaną. II Wojna światowa, która siała zniszczenie, wbrew pesymistycznych prognoz końca jak dotąd znanej branży muzycznej okazała się być chybiona. Okazało się, że branża uzyskała impuls, dzięki któremu mogła się rozwijać jeszcze bardziej. Po II wojnie światowej doszło do wielkiej ekspansji zagranicznej przemysłu muzycznego. Kiedy żołnierze wrócili do domów sprzedaż instrumentów wystrzeliła, podobnie było ze sprzedażą  płyt jak i również nut. 

Uczelnie muzyczne

Pod koniec lat 40 i na początku lat 50 zaczęły powstawać uczelnie i szkoły muzyczne, które uczyły profilów między innymi jazzowych. Co również było innowacyjne, ponieważ wcześniejsze szkoły muzyczne kształciły przede wszystkim o profilu głównie klasycznym. Jak widzisz cechami charakterystycznymi ponad 50 cio letniej historii przemysłu muzycznego w wielkiej pigułce były innowacje i przedsiębiorczość. W drugiej połowie XX wieku branża nabierze jeszcze większego tempa. 

Autor tekstu

Piotr Sak

Współtwórca i pomysłodawca platformy PIBEEP. Marzę o tym, aby każdy muzyk w kraju miał dokładnie taki sam start i możliwości planowania kariery muzycznej. Jako że sam byłem na miejscu muzyka z wielkimi marzeniami z małego miasteczka, wiem jak ciężkie jest wejście do świata muzyki komercyjnej. PIBEEP to zmieni, dodatkowo  zadba o Twoje prawa a muzycy korzystający z platformy będą zajmowali się tylko produkcją muzyki i rozwojem swojej pasji.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj