web analytics

PIBEEP

Dlaczego muzyk nie planuje swojej kariery?

Tworzenie muzyki, może przebiegać w zaciszu domowego studia, w odosobnieniu od innych w pełnym skupieniu. W mojej ocenie muzyka jest przekazem, ekspresją pokazaniem światu wrażliwości, buntu lub umiejętności. Podczas szału twórczego możemy łatwo zapomnieć co konkretnie mamy do przekazania, i do kogo z naszym przekazem chcielibyśmy trafić. Sami zaczynamy być swoimi cenzorami, wytykamy sobie braki sprzętowe, a czas i pieniądze zaczynamy przeznaczać na doskonalenie studia, warsztatu lub techniki, nie myśląc wcale o odbiorcach. Takie myślenie może doprowadzić do destrukcji zespołu grupy czy solową karierę. 

Dlaczego? A no dlatego, że nigdy nie jesteśmy w pełni usatysfakcjonowani wynikami naszych starań, zawsze znajdzie się coś do poprawy. Może stać się tak, że będziemy bardzo zadowoleni z naszych wypocin, w które włożyliśmy dużo energii na dopieszczanie na przykład efektów albo ozdobników i zachwycać się krótkimi, ale jakże dobrze wykonanymi  elementami w utworach, na które przeciętny słuchacz może nie zwracać uwagi. Takie działania mogą prowadzić do frustracji i niezadowolenia. A sami odnosimy wrażenie, że nikt nie dostrzega naszego starania i wkładu w kulturę.

Zamiast myśleć o tym, ile pracy i trudu włożyłaś/włożyłeś na przygotowanie singla, EP czy albumu, udostępniając swoją muzykę we wszystkich znanych Ci kanałach komunikacji, dodatkowo warto zastanowić się nie nad tym co stworzyłeś, a nad tym dlaczego to stożyłeś i co chcesz przez to osiągnąć. Jaką wartość przekazujesz słuchaczom. Myślenie o słuchaczach, jako o ludziach, którzy nie rozumieją Twojej twórczości, może doprowadzić do tego, że przez całe swoje życie możesz tworzyć nawet najlepszą muzykę i nie zarobić na niej ani grosza. 

Pomyśl o muzyce jak o produkcie, i wyobraź sobie, jak powinno wyglądać Twoje dzieło. A skoro jest produktem, to powinno zawierać: 

  1. Opakowanie
  2. Opis zachęcający do zakupu
  3. Informacje o producencie 
  4. Skład, z czego ten produkt został stworzony, może zawiera coś ekstra czym możesz przyciągnąć uwagę 
  5. Treść! Dlaczego warto skusić się na ten produkt?

Jako twórca musisz to wpisać w proces produkcyjny, przy czym jako Artysta musisz być w 100% autentyczny. Wiem, to nie jest łatwe szczególnie w procesie budowania brandu i poszukiwania publiczności. 

Najprostszym rozwiązaniem, to… poddać się. Mamy świetną wymówkę i dobrze wymyśloną historię, o tym jak przez cały rok ciężko pracowaliśmy w odosobnieniu nad albumem, wkładając w to serce i stale ulepszając efekty lub technikę, po tym wszystkim skromnie się chwaląc o swoich dokonaniach. Przez brak dobrze opisanego i opakowanego produktu, utwory wyprodukowane przez nas nie cieszą się zbyt dużym zainteresowaniem, po publikacji albumu nie mamy za wielu zleceń na granie koncertów. Wydaje się, że wszystko potoczyło się nie po naszej myśli i ze skuloną głową schodzimy ze sceny (na której nawet nie byliśmy).

Tylko taka postawa, nie przyniesie Ci ani Twojej muzyce żadnej korzyści. Dobrze wiemy, że nie chodzi tu o komunikacje znajomym, o życiowej pasji, i że znowu mi nie wyszło, mimo starań i ciężkiej pracy na miarę możliwości. Możemy też tłumaczyć to niesprawiedliwością, jaka rządzi przemysłem muzycznym, lub brakiem znajomości.

Może recepta sukcesu to coś innego niż poświęcenie i wysiłek, jaki wkładamy na budowanie studia a finalnie tworzenia muzyki. Może bardziej chodzi o to, co sprzedajemy i jak to przedstawiamy światu? Twój przekaz muzyczny może wywoływać emocje. Wracając do twórczości, jako do produktu, dodajmy naszym fanom dodatkową wartość, na przykład publikując filmiki z procesu twórczego, dziel się spostrzeżeniami, inspiracjami ze swoimi fanami, buduj bazę swoich odbiorców właśnie tym. Może Twoja autentyczność, sposób myślenia i wrażliwość + dokonania muzyczne są receptą na sukces. Zastanów się co możesz zaoferować swoim fanom w tworzonym przez Ciebie produkcie, i dlaczego akurat Twój produkt jest godny polecenia.

Piotr Sak

Autor tekstu

Współtwórca i pomysłodawca platformy PIBEEP. Marzę o tym, aby każdy muzyk w kraju miał dokładnie taki sam start i możliwości planowania kariery muzycznej. Jako że sam byłem na miejscu muzyka z wielkimi marzeniami z małego miasteczka, wiem jak ciężkie jest wejście do świata muzyki komercyjnej. PIBEEP to zmieni, dodatkowo  zadba o Twoje prawa a muzycy korzystający z platformy będą zajmowali się tylko produkcją muzyki i rozwojem swojej pasji.

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj