web analytics

PIBEEP

Historia Branży muzycznej czasy obecne

604 milionów dolarów rekordowa wartość branży muzycznej w latach 50-tych, w roku 1999 urosła do UWAGA 14 miliardów dolarów. Odnosząc się do historii branży muzycznej łatwo jest to sobie wyobrazić, jak szybko i na jaką skalę rozwija się cała branża. Niestety, ale wszystko co piękne nie trwa wiecznie. W latach 2000 nych bańka pękła. Na rynek wkroczył Napster platforma tworząca społeczność umożliwiająca bezpłatne pobieranie plików mp3. Sprzedaż płyt CD znacząco spadła. Było słychać nawet głosy o początku końca branży muzycznej. Napster działał szybko i skutecznie, nielegalne udostępnianie muzyki rozlało się po internecie jak wirus. Wytwórnie oraz ludzie związani z branżą muzyczną nie mieli pomysłu ani skutecznych metod jak z tym walczyć aż do momentu powstania iTunes. Steve Jobs z firmy Apple wymyślił nowy sposób kupowania i dostępu do muzyki online, oraz dystrybucję cyfrową co okazało się wielkim wybawieniem całej branży muzycznej. Sukcesowi iTunes i firmie Apple towarzyszyły urządzenia iPod i Shuffle były to urządzenia przenośne, które umożliwiały tworzenie i przechowywanie playlist z muzyką. W talach 80 tych Sony podobnie wywróciło branżę wprowadzając walkmana.

HISTORIA BRANŻY MUZYCZNEJ CZASY OBECNE

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

iTunes wybawieniem branży muzycznej

Oprócz rewolucji cyfrowej iTunes przywróciło trend, który panował w latach 60-tych i 70-tych mam na myśli oczywiście produkcję singli. To właśnie w tamtych latach dominującą formą aktywności i sprzedaży muzycznej było produkcja singli. Przywołam nawet słowa Davida Bowie z 2002 roku, który mówił, że pewnego dnia muzyka będzie dostępna dla każdego w nieograniczony sposób, porównał dostęp do muzyk, jaki do dostępu wody czy elektryczności dla każdego człowieka gdzie każdy, kto będzie chciał mieć do niej dostęp będzie musiał płacić za to comiesięczny rachunek.
Za to w tamtym czasie dochodziło do pewnych zmian kulturowych spowodowanych wyżem demograficznym. Młodzi ludzie kupowali nową formę muzyki opartej na blusie, POPie, R&B i oczywiście Rock & Roll, który był na Topie.

Innowacja Radiowa i streaming muzyki

To co teraz dla nas jest standardem, jeszcze nie tak dawno było marzeniem, mam na myśli radio satelitarne, dzięki czemu każdy kierowca w samochodzie ma możliwość słuchania muzyki. Kolejnym krokiem były internetowe radia, a następnie serwisy streamingowe takie jak Pandora, zarejestrowani użytkownicy mieli dostęp do muzyki za darmo + reklamy, ale płacąc comiesięczną subskrypcję mogliśmy się cieszyć nieograniczonym dostępem do muzyki bez reklam. Spotify udało się wynegocjować licencje z dużymi wytwórniami oraz wieloma mniejszymi, aby umożliwić dostęp do jak największej liczby muzyki odbiorcom. Model odbioru i dostępu do muzyki nieco się zmienił z nośnika fizycznego na wirtualny, jednak nadal sukces artystów opiera się w głównej mierze na ludziach lub firmach ich reprezentujących. Artysta czy wytwórnia, aby zarabiać na platformach streamingowych musi generować bardzo duży ruch i mieć olbrzymią liczbę odsłuchów, można to osiągnąć dzięki promocji, a to jest temat na kolejnych kilka wpisów. 

Cyfrowa rewolucja

Rozwój technologii cyfrowej otwiera drzwi nie tylko artystom ale także wytwórniom do możliwości docierania do masowych grup odbiorców, poprzez platformy społecznościowe, różnego rodzaju croudfounding, a nawet muzyczny blockchain. Powstała również platforma PIBEEP umożliwiająca promocję oraz zabezpieczenie prawne artystom korzystających z zasobów chmury PIBEEP. Pamiętajmy, że dużym wezwaniem dla branży muzycznej jest również rynek gier video, nie od dziś wiemy o organizowanych wirtualnych koncertach muzycznych na żywo mieszczące miliony użytkowników jednocześnie. Takiej skali dotarcia nie było w całej historii muzyki i świata. Artyści mogą również zarabiać na trasach koncertowych i występach na żywo. Festiwale muzyczne stają się coraz bardziej popularne, powstaje ich coraz więcej dzięki temu młodzi artyści mają możliwość pokazania się większej grupie publiczności. Powstają też nowe kluby, ale przecież od lat wiemy, że odbiorców przyciągają znane nazwiska, a młody artysta w porównaniu z weteranami i gwiazdami nie ma żadnych szans w świecie online jak i offline. Automatycznie pojawia się pytanie.

Szanse dla młodych artystów na rynku, (a raczej ich brak)

Jakie ma możliwości zarobku młody nieznany artysta, moim zdaniem jest to wyjątkowo skomplikowane pytanie, biorąc pod uwagę fakt prowadzenia działalności artystycznej, której początki to w większości przypadków pasja. Początkujący artysta musi być jednocześnie artystą, marketingowcem, managerem, i właścicielem swojej marki osobistej. Nie jest to łatwe zadanie, aby zostać świetnym muzykiem należy ciągle ćwiczyć, podobnie jest z zawodem marketera, znając teorię nie zwojujemy praktycznego świata. Można tak pisać bez końca. Rozwój kariery muzycznej nie jest łatwym tematem, wraz z całą załogą PIBEEP staramy się zapewnić równe szanse dla każdego kto posiada konto. Prowadzimy aktywną promocję muzyków, nagrywamy z artystami wywiady, ale wiemy że to kropla w morzu potrzeb. Weźmy pod lupę markę 50 Cent-a Sam artysta nie nagrywał płyt przez wiele lat. Myślicie, że utrzymywał się tylko z tytułu tantiem z nagranych wcześniej płyt i snigli? Może nie wiesz, ale 50 Cent był twarzą marki Witamin Water, dzięki temu nabył sporo akcji tej firmy, kiedy Coca Cola kupiła Witamin water za 4,1 Miliarda dolarów 50 Cent zarobił na tym około 100 milionów dolarów. Zanim jednak 50Cent stał się twarzą witamin water był rozpoznawalnym rapperem. Kiedy weźmiemy pod lupę kariery muzyków, to przeważnie każdy zaczynał od zera, ale mieli szczęście i starali się występować na żywo. Niemniej jednak jest to jeszcze niewystarczająco sprecyzowana dziedzina która może zapewnić jeszcze większej ilości młodym artystom utrzymywać się z muzyki i nie mam na myśli spektakularnych karier a zwykłej pracy jako muzyk, pisarz, artysta. 

Zawód Artysta

Mamy XXI wiek, technologię jakiej nie mieliśmy nigdy wcześniej, nieograniczone możliwości promocji, ale tak naprawdę sukces i kariera  zależy tylko od Ciebie. Musisz dowiedzieć się, w którym miejscu swojej kariery się znajdujesz aktualnie. Możesz śmiało korzystać z zasobów PIBEEP Social Mediów i innych przydatnych narzędzi i platform. Chętnie pomożemy, zgłoś się!

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj