web analytics

PIBEEP

Jak stworzyć i w pełni wykorzystać swój podcast

Chcesz założyć podcast i chcesz, żeby był dobry. To jest dobry początek. Ale skąd masz wiedzieć, czy będzie dobry? Skąd wiesz, czy Twoi potencjalni słuchacze będą słuchać? A nawet jeśli słuchają, to czy faktycznie są zainteresowani tym, co masz do powiedzenia?

Jeśli jest to Twoje pierwsze podejście do świata podcastów (lub nawet jeśli nie), to myślę, że ważne jest, abyśmy porozmawiali o kilku rzeczach, które pomogą zapewnić sukces w tym nowym przedsięwzięciu medialnym. Oto sześć wskazówek dotyczących tworzenia udanych podcastów:

Wybierz temat

Zanim zaczniesz nagrywać, ważne jest, abyś wiedział, o czym jest Twój podcast. O czym chcesz, żeby był? Czy to coś, co zainteresuje słuchaczy i da im nowe informacje? A może pasjonuje Cię temat, który został już wcześniej poruszony — ale w inny sposób niż ktokolwiek inny to zrobił?

Jakkolwiek by nie było, znalezienie odpowiedniego tematu jest kluczowe, aby Twój podcast odniósł sukces. I choć nie ma tu jednej poprawnej odpowiedzi (a wiadomo, że każdy ma inny gust), są pewne ogólne wytyczne:

 • Wybierz coś, co Cię interesuje! Łatwo jest złapać się na aktualny szał wokół podcastów.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

 • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

 • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

 • Archiwum zleceń i sprzedaży

 • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Wybierz współprowadzących lub znajdź gości do wywiadu

Teraz, gdy wybrałeś już rodzaj podcastu, który chcesz stworzyć, czas na wybór formatu.

Podcasty to nie tylko pliki audio — mogą być również w formacie wideo! I choć istnieje wiele różnych rodzajów podcastów, są wśród nich pewne cechy wspólne. Oto jak wygląda każdy z nich:

 • Audio: W ten sposób większość ludzi myśli o podcastach, ponieważ są one po prostu nagraniem audio twojego programu (lub wywiadów). Będziesz potrzebował porządnego mikrofonu i oprogramowania do edycji, takiego jak GarageBand lub Audacity, i przestrzeń w chmurze oczywiście najlepiej w PIBEEP.
 • Wideo: Ten format pozwala ludziom oglądać Twoje odcinki np. na YouTube co dzieje się na przykład na żywo.

Nagrywaj odcinki

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest nagranie odcinków. Może to zabrzmieć w sposób oczywisty, ale jest wiele rzeczy, które mogą wyjść źle podczas nagrywania odcinka podcastu:

 • Zły mikrofon 
 • Pop filtr – Pop filtr pomaga zapobiegać niepożądanych dźwięków podczas nagrywania Pop filtr pochłania drobne hałasy, takich jak kroki lub oddychanie, zanim wejdą przez membranę mikrofonu.
 • Mikser / interfejs audio — Większość mikserów ma wystarczająco dużo wejść dla kilku mikrofonów jednocześnie, dzięki czemu jedna osoba może nagrywać kilka osób jednocześnie bez konieczności przełączania się między kanałami za każdym razem, gdy ktoś mówi.* 
 • Słuchawki/wzmacniacz słuchawkowy — Aby słyszeć siebie podczas mówienia wyraźnie podczas rozmowy

Edytuj i miksuj swój podcast

Edycja i miksowanie Twojego podcastu jest jednym z najważniejszych kroków w przygotowaniu Twojego podcastu do wydania.

Musisz edytować jakość dźwięku, upewnić się, że nie ma błędów w tym, co mówisz lub grasz, i zmiksować wszystko razem, aby brzmiało dobrze na wielu urządzeniach (telefony, komputery). Najlepiej zrobić to za pomocą platformy PIBEEP i skorzystać z usług inżynierów dźwięku, którzy wykonają mix i mastering Twoich odcinków.

Prześlij go i zapewnij mu hosting na stronie takiej jak Podbean lub Soundcloud

Aby przesłać swój podcast, musisz znaleźć stronę hostingową, która Ci to umożliwi. Istnieje wiele opcji: Podbean i Soundcloud to dwie popularne witryny. Kiedy już umieścisz swój podcast, podaj linki do pobrania odcinków w sekcji notatek o podcaście na dole strony każdego odcinka (jeśli jeszcze ich tam nie ma). Upewnij się również, że wszystkie odcinki mają unikalny opis; w ten sposób słuchacze mogą przeczytać o czym jest dany odcinek.

Zaplanuj dystrybucję na iTunes, Google Play, Stitcher itp.

Kiedy masz już swój podcast gotowy do podzielenia się ze światem, następnym krokiem jest umieszczenie go w iTunes lub Google Play, aby inni mogli go słuchać. Możesz skorzystać z każdej z tych opcji:

 • Jest wiele platform, które umożliwią Ci dystrybucję do wszelkich możliwych platform podcastowych takich jak iTunes, Spotify czy Google podcast. O tym z jakich platform korzystać przeczytasz w następnym wpisie.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

 • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

 • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

 • Archiwum zleceń i sprzedaży

 • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Wniosek

Mamy nadzieję, że ten przewodnik okaże się dla Ciebie pomocny. Wiemy, że to może być skomplikowany proces. Nie musisz być ekspertem we wszystkim, wystarczy, że poświęcisz czas na zbadanie każdego kroku po drodze i upewnisz się, że wszystko jest zrobione poprawnie, aby słuchacze zostali z Tobą na dłużej, a nawet stali się lojalnymi fanami!

Na codzień tworzę muzykę w zespole Yegor&Gleb a zawodowo odpowiadam za treście na blogu PIBEEP

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj