web analytics

PIBEEP

Podcast od zera do bohatera

Sprzęt w przypadku podcastu nie stanowi największej przeszkody…najważniejszy jest Twój pomysł. Chyba każdy zna przysłowie “Każdy ma swoją historię” z jedną małą różnicą podczas całej historii ludzkości nie każdy mógł podzielić się swoją historią ze światem jak jest teraz. Podcasty stają się coraz bardziej popularną formą przekazywania informacji. Coraz więcej ludzi sięga właśnie po informacje przedstawiane właśnie w ten sposób. 

Podcast od zera do bohatera Sprzęt w przypadku podcastu nie stanowi największej przeszkody…najważniejszy jest Twój pomysł. Chyba każdy zna przysłowie “Każdy ma swoją historię” z jedną małą różnicą podczas całej historii ludzkości nie każdy mógł podzielić się swoją historią ze światem jak jest teraz. Podcasty stają się coraz bardziej popularną formą przekazywania informacji. Coraz więcej ludzi sięga właśnie po informacje przedstawiane właśnie w ten sposób.

Pomysł, pomysł i jeszcze raz pomysł.

Możesz mieć najlepszej klasy mikrofon, mikser, filtry i oprogramowanie. Muzykę przygotowaną przez profesjonalistów wyczesane jingle… ale bez dobrej treści na nic się zdają. Z inne strony łatwo powiedzieć, mieć pomysł, więc zacznij od tego co wiesz, na pewno znajdziesz temat w swojej strefie zainteresowań, np. podróże, muzyka, marketing, budownictwo czy nawet rozmowy z ławki pod blokiem. Ważne, aby się  zaangażować w swój temat. Co ważne postaraj się zaplanować odcinki, wiem że na samym początku to może stanowić problem, ale postaraj się zaplanować np. 20 odcinków. Jeżeli temat jest spory to rozłóż go na 20 części, tak aby każdy z nich stanowił jednocześnie ciekawą historię w nawiązaniu do tematu głównego.

NIE MASZ JESZCZE KONTA W SERWISIE PIBEEP?

Załóż konto już dziś. Dzięki temu, zyskasz dostęp do następujących funkcji:

  • Możliwość sprzedaży dowolnych usług

  • Dostęp do algorytmu podziału praw autorskich i udziałów zysku

  • Archiwum zleceń i sprzedaży

  • Dostęp do chmury PIBEEP Cloud

Szanuj swoje finanse. Nie przepłacaj

Ludzie mają dziwną skłonność do myślenia, ze sprzęt zrobi różnice, gdzie tak naprawdę to treść jest kluczem, a wybór między dobrym a bardzo dobrym mikrofonem w Twoim przypadku nie powinno stanowić większego zmartwienia. 

  1. Po pierwsze nie wiadomo czy polubisz nagrywanie podcastów
  2. Po drugie różnica ceny między dobrym a bardzo dobrym mikrofonem może sięgać nawet 1000zł przy czym większość słuchaczy nawet nie odnotują zbyt wielkiej różnicy w odsłuchu. 

Dopiero po kilku, lub kilkunastu odcinkach sam możesz stwierdzić, czy twój zakup był trafiony czy też nie, ale po tym czasie podejmiesz decyzję opartą na Twoim doświadczeniu. 

Potrzebujesz czterech niezbędnych rzeczy do nagrywania podcastu. A w przypadku PIBEEP tylko dwóch. W normalnych okolicznościach potrzebujesz:

  1. Mikrofon
  2. Słuchawki
  3. Komputer z oprogramowaniem do nagrywania 
  4. Miejsce na którym będziesz to przechowywał

W przypadku platformy PIBEEP:

  1. Mikrofon
  2. Komputer z dostępem do internetu

Obróbkę, chmurę, dźwięki możesz tworzyć ze społecznością, lub po prostu za nią zapłacić dla profesjonalistów.

Moja drobna rada jak zacząć gromadzić sprzęt. Zacznij od sprawdzenia, czy ktoś nie sprzedaje używanego sprzętu. Możesz trafić na naprawdę fajną ofertę za niewielkie pieniądze i przy okazji mieć naprawdę świetny sprzęt. Sam do dnia dzisiejszego korzystam ze sprzętu, który kupiłem wiele lat temu w komisie.

Pamiętaj wszystko co mówisz w mniejszym lub większym znaczeniu to jakaś historia, i wszystko właśnie sprowadza się do historii. Każda historia ma swój początek, rozwinięcie i zakończenie. Ważne abyś zaplanował, w jaki sposób będziesz podchodził to każdej z tych trzech części, na którą składa się Twoja historia. Zapowiedź, początek oczywiście dłuższe rozwinięcie i zakończenie. Nie paraliżuj swojej pracy do momentu osiągnięcia perfekcji, uwierz mi można tak się zaplątać w tym jaki chcemy mieć rezultat a jaki nam wychodzi, że w rezultacie nie nagrasz nic.  Twój podcast nie musi być idealny, sam jestem wyznawcą idei swobodnego uczenia się w trakcie produkcji, oraz nabierania doświadczenia z odcina na odcinek. Takie podejście sprawi, że wygrasz z tremą, przyzwyczaisz się do własnego głosu i co najważniejsze nie będziesz mówił jak sparaliżowany. Pamiętaj, to Ty jesteś gospodarzem i słuchacze tak właśnie Ciebie traktują.

Twój największy koszt to czas

Aby wejść na rynek podcastów wcale nie potrzebujesz wielkiego zaplecza finansowego. Można nawet powiedzieć, że próg wejścia na rynek jest stosunkowo niski jeżeli chodzi o koszty. Wbrew pozorom, wiele osób wykłada się właśnie na nie poświęcanie odpowiedniej ilości czasu na tworzenie i rozwijanie swojego kanału podkastowego. Odcinek podcastowy przeważnie zajmuje około 30-45 minut, z boku wydaje się, że poświęciłeś właśnie tyle czasu, no może 60 minut bo przecież jeszcze obrabiałeś, w rzeczywistości jest jednak nieco inaczej, aby przygotować się do odcinka, musisz wykonać research, zgromadzić jakieś informacje, i mieć wiedzę na temat o którym się wypowiadasz, ludzie szybko wyczują, twoje nieprzygotowanie lub brak wiedzy. To samo przygotowanie do odcinka tematu zajmuje najwięcej czasu. Niektórzy twierdzą, że do przygotowania jednego odcinka od pomysłu przez research realizację zajmuje od 10 do 14 godzin. Pomyśl o dystrybucji swoich podcastów i zarejestruj się na wiodących platformach do odsłuchiwania audycji, typu Google Podcast, Apple Podcast, Spotify i wiele innych.  

Przykuwaj uwagę, grafikami lub dla zaawansowanych filmami

Grafika do odcinka jest szalenie ważna, to właśnie ona sprawia, że słuchacz, który Ciebie nie zna i nigdy o Tobie nie słyszał zwróci uwagę na Twój odcinek. Na początku możesz korzystać z Canvy, wbrew pozorom Canva ma bardzo dużo ciekawych gotowych rozwiązań, które nie wyglądają źle. Podcasterzy, którzy już działają na rynku od dłuższego czasu, zlecają profesjonalnym grafikom tworzenie okładek, co też wiąże się z dodatkowym, ale bardzo dobrze zainwestowanym kosztem. Poszukaj najlepszych grafików na PIBEEP Freelance Marketplace.

Osadź swoje podcasty najlepiej w chmurze

Na rynku mamy sporo rozwiązań, które umożliwiają przechowywanie i dystrybucję podcastów. Poniżej napiszę o kilku z nich, niektóre z tych rozwiązań są bezpłatne oczywiście w podstawowej wersji, i różnymi ograniczeniami typu przestrzeń na umieszczanie odcinków. 

  1. PIBEEP – Chmura na której otrzymujesz 5gb wolnej przestrzeni do pracy. PIBEEP wyróżnia przede wszystkim modół do podziału praw autorskich oraz możliwość pracy zdalnej z Twoimi gośćmi, dodatkowo platforma umożliwia Ci dostęp do systemu płatniczego dzięki któremu możesz wycenić np. udział w Twoim podcaście dla gości, lub reklamodawców. Osoby zainteresowani Twoją ofertą kupują ją, rezerwują czas i nagrywają, po publikacji odcinka pieniądze są na Twoim koncie. 
  2. Buzzsprout -Platforma do przechowywania i dystrybucji podcastów, bezpłatnie możesz opublikować swój podcast na wiodących platformach, jednak w wersji bezpłatnej publikacja jest na 90 dni po tym czasie twój odcinek znika ze wszystkich platform. 
  3. SoundCloud — Chmura, na której możesz publikować i udostępniać swoje podcasty bezpłatnie, czas bezpłatnej przestrzeni jest liczona w minutach.

Promocja i marketing

Jak wcześniej pisałem o poświęceniu czasu na produkcję odcinków tak teraz musisz pomyśleć o marketingu. Na szczęście z pomocą przychodzą  media społecznościowe i platformy do wymiany informacji, mając grafiki, tematykę dzięki temu możesz spersonalizować swoich odbiorców. Dzięki temu łatwiej dotrzesz do grona ludzi których może interesować tematyka, na temat której się wypowiadasz. Co prawda na sam marketing należałoby poświęcić kilkanaście jak nie kilkadziesiąt wpisów tak po krotce możesz stworzyć swój plan działania, w którym, zaplanujesz publikację postów w social mediach napiszesz recenzję której rozwinięciem będzie np. Twój podcast. Sposobów jest wiele, tak czy inaczej promocja jest tak samo istotna jak proces tworzenia. Wcześniej wspomniałem o swobodnym systemie nauczania potocznie, wraz z rozwojem odcinków równolegle rozwijać będziesz techniki promocyjne które przede wszystkim poczujesz.

Podsumowanie

Przede wszystkim kieruj się zdrowym rozsądkiem, wejście w rynek podcastów jest co prawda mało kosztowny, ale sam proces utrzymywania kanału wymaga od Ciebie sporego zaangażowania a w późniejszym terminie i dodatkowych kosztów. Kiedy Twój podcast zacznie trafiać do szerszego grona odbiorców, zaczniesz na tym zarabiać, ale zanim do tego dojdzie czego Cię spora ścieżka do pokonania. Czego Ci z całego serca życzę. Powodzenia!

Główna
Artysta
Studio PRO
Blog
Zaloguj